Reisikiri

Paldiski


Paldiskist
Paldiski on sadamalinn Harju maakonnas Pakri poolsaarel. Paldiski vallasisene linn, mis kuulub Lääne-Harju valla koosseisu.
http://et.wikipedia.org/wiki/Paldiski

Paldiskis on kaks gümnaasiumi: eestikeelne Paldiski Gümnaasium ja Paldiski Vene Gümnaasium
Paldiskis asub Nikolai kirik.
http://et.wikipedia.org/wiki/Paldiski

Transport
Arvasin, et kõige parem viis reisisihtkohta minna oleks autoga.
Minu reisikohta Pärnust oli 133 kilomeetrit ja autoga sõitsin sinna umbes 2 tundi ja 20 minutit, arvestasin koos peatustega.

Pärnu-Ääsmäe-Kloogaranna-Paldiski

Reisi alustasin umbes 10 paiku hommikul, pärastpoole mõistsin, et reis oleks võinud alata kusagil 8 paiku hommikul, oleks rohkem näinud ja teinud. Reisikoti pakkisin kokku päev varem, siis ei tekkinud tunnet, et midagi tähtsat ununes. Edasi-tagasi tuli kilomeetreid umbes 266, kuna vahepeatused jäid täpselt tee peale. 266 kilomeetri peale läks bensiini umbes 18 liitrit, kuna bensiini üks liiter on ligikaudu 1,2 eurot, siis kokku läks mul bensiini peale 21,6 eurot.

Peatused
Esimese peatuse tegin Ääsmäel, kus külastasin Ääsmäe mõisa peahoonet. See on väga ilus koht ja ma soovitan seda kõigile. Napilt jõudsin külastada ka Salu poodi, mis pandakse kell 15:00 laupäeval juba kinni.
Teise peatuse tegin Kloogarannas, kus külastasin imelist Kloogaranna randa, mis on sadade kilomeetrite pikkune liivarand. Sõin ära ka ühe jäätise, mis maksis 1 euro.
Sihtkoht
Lõpuks jõudsin oma kauaoodatud sihtkohta. Esimese asjana sõitsin oma ööbimiskohta, et üleliigsed kotid ja asjad ära visata. Minu ööbimiskohaks oli Adamsoni külalistemaja. Tuba sai broneeritud juba nädal varem, tänu sellele oli tuba üpriski odav, ühele inimesele 38 eurot öö. Mina ise jäingi sinna üheks ööks. Külalistemaja asub Adamsoni 2, 76805 Paldiski, Eesti. Toas oli tasuta internetiühendus ning kõik mugavused, mida vaja oli seal samuti olemas. Tuba ise oli puhas ning korralik. Suur pluss oli aga see, et tuba oli 120 ruutmeetrit, ühele inimesele oli seda väga palju. Lisatasu eest võis ka kasutada sauna, mida mina ei teinud, kuid kuulsin, et pidi olema päris korralik. Personal oli väga sõbralik ja tore. Annaksin sellele majutusasutusele hindeks 8 punkti -kümnest.
https://www.booking.com/hotel/ee/adamsoni-guesthouse.et.html
Vaatamisväärsused
1. Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum
Ateljeemuuseum tutvustab Amandus Adamsoni elu ja kunsti. Kõrvalhoone toimib kunstigaleriina ning aias toimuvad suvisel ajal vabaõhuüritused. Toimub ka savivoolimine.
Aias kasvab uhke lehis, mida istutas Amandus Adamson ise.
Ateljeehoone on üks väheseid säilinud maju 19.sajandist Paldiski linnas. Ateljeemuuseum on avatud E-P 11-18. Iga aasta toimub muuseumis ka iga-aastane Muuseumiöö, see aasta toimus see 19.mail. Pilet läks mulle maksma 2 eurot, selle raha eest oli see tõesti külastust väärt!
http//www.amandusadamson.ee/hinnad-ja-teenused/

2. Paldiski Nikolai kirik
Paldiski Nikolai kirik valmis 1842. aastal. Selles klassitsistlikus kirikuhoones võimutses pool sajandit nõukogude sõjavägi, mil hoonet kasutati kultuurimaja ja hiljem laohoonena. Nüüdseks on kogudus kiriku uuesti sisustanud ja näiteks altarimaal "Ülestõusmine" (1888) õnnestus siiski säilitada.
https://www.puhkaeestis.ee/et/paldiski-nikolai-kirik

3. Muula mäed
Paldiski sadamast pidi saama tähtis tugipunkt kogu Venemaa kaitsesüsteemis ja tsaar Peeter I projekteeris isiklikult need hollandi tüüpi kindlused. Pakri poolsaare viie bastioniga kindlus raiuti kõrgesse paekaldasse monoliitsena, muldvallid olid 4 m kõrgused ja ulatusid 17 m üle merepinna. 1790 a. oli kindluses üle 40 suurtüki.
Aastatel 1939-1940 rajati vallikraavi naftahoidlad ja kindlusesse raudteeharu, mis sõja ajal purustati. Sõjajärgsetel aastatel võeti vallidelt kruusa ehitusele ja teedele, millega hävisid vallid ida ja kagu bastioni vahel.Bationidelt avaneb suurepärane vaade merele. Piletihinda pole! Ilus koht, soovitan südamega.
https://www.puhkaeestis.ee/et/peeter-suure-merekindluse-bastion-ehk-muula-maed

4. Pakri tuletorn
Esimene teadaolev tuletorn ehitati Pakri poolsaarele aastal 1724. Teada olevalt näitas Peeter I selle tulevase asukoha ehitajatele kätte oma visiidil Paldiskisse(1723. aastal).
Aastal 1760. rajati poolsaarele uus paekivist tuletorn, mille puhul on arvatavasti tegu varasema torni rekonstrueerimisega.
1890. aastal valmis 80m kaugusele vanast tornist uus kivist tuletorn, mis oma 52m kõrgusega on siiani Eesti randade kõrgeim. Vana tuletorn oli aga kaldavaringute tõttu paeklindi äärele ohtlikult lähedale jäänud ning seetõttu madaldati see 1. korruseni.
Pakri tuletorn restaureeriti viimati aastal 2001. põhjalikult ning torn on 2015. aasta suvest avatud ka külastajatele. Vana tuletorni osaliselt säilinud kehandit ei ole võimalik enam kaua imetleda, kuna meri on kõrge kaldaaluse tühjaks uhtunud ja on ainult aja küsimus, millal ajalooline ehitis igaveseks vete sügavusse vajub. Pakri tuletornis on 275 trepiastet. Piletihind oli mulle 3 eurot. Soovitan külastada!
http://www.pakrituletorn.ee/

Söök
Saabumise päeval käisin kohvikus, nimega Peetri Pizza, mis asub Rae 17, Paldiski. Tellisin endale pizza nimega Bolognese, mis maksis väikese pannipitsana 4.60 eurot. Lisaks tellisin ka endale ühe pudeli Fantat, mis maksis 1.50 eurot. Seega läks mul kokku 6.10 eurot.
http://www.peetripizza.ee/menuu/paldiski/

Ülejäänud aja tegin ise külalistemajas süüa. Poes läks kokku umbes 15 eurot.

Kokkuvõte
 transport edasi-tagasi 1-le inimesele- 21,6 eurot
 majutus 1-le inimesele- 38 eurot
 söök-jook- 21.10 eurot
 vaatamisväärsuste külastus- 5 eurot
 jäätis- 1 euro
 Kokku: 86,7 eurot




1 kommentaar: